Bytomka pełna piany
Marzec 2011. Zabrze Biskupice. Bytomka okresowo zamienia się w rzekę piany. Kiedy znajdzie się odpowiedzialny za to podmiot?
Rzeka w mieście…
Do takiego widoku niestety wszyscy już przywykli. Najłatwiej zjawisko zaobserwować przejeżdżając tramwajem linii 5 przez Biskupice, przy dwupasmowym odcinku ul. Bytomskiej. Trzeba zauważyć, że piana występuje w Bytomce w tym rejonie okresowo. Należy stąd wnioskować, że za jej powstanie jest odpowiedzialna jakaś substancja zrzucana do rzeki w pewnych przedziałach czasowych. Prawdopodobnie stężenie substancji również ulega zmianie – były przypadki, kiedy piana w tym miejscu osiągała monstrualną wysokość (ponad metr).
Dlaczego piana powstaje nagle w Biskupicach?
Przyczyną jest istniejące tu spiętrzenie wody. Dzięki niemu do wody wprowadzane są pęcherzyki powietrza co w połączeniu z odpowiednią substancją daje efekt spieniania. Zrzut tajemniczej substancji może się odbywać znacznie wcześniej idąc w górę rzeki. Odnotowaliśmy przypadek, kiedy do spieniania dochodziło na spiętrzeniu kilkaset metrów powyżej opisanego miejsca.
Co to za substancja?
Tu z pewnością bez wykonania specjalistycznych badań laboratoryjnych trudno się wypowiadać. Warto jednak sobie uzmysłowić, że do powstawania piany przyczyniają się substancje zmniejszające napięcie powierzchniowe wody (tzw. surfaktanty). Takie związki chemiczne są wykorzystywane do produkcji środków myjących i piorących.
Czy zatem na Bytomce „wisi” duża przemysłowa pralnia? Czy może zrzucana jest inna substancja chemiczna mająca przypadkiem właściwości spieniające? Pytania pozostawiamy na razie bez odpowiedzi.
Mam nadzieję, że ludzie w końcu kiedyś zrozumieją, że tak naprawdę zanieczyszczając przyrodę, zatruwają samych siebie.
Gorąco kibicuję projektowi rekultywacji Bytomki.
Marzą mi się kiedyś takie eskapady brzegiem czystej rzeki… Hmmm…
Ps. Polecam dziś, czyli we wtorek 19.04 o godz. 21.45 na programie Planete film „Ekspedycja Wisła” (reż. Joanna Łęska, Dorota Adamkiewicz).
„…Dokument ma dwóch równorzędnych bohaterów. Piękną, dziką, niemalże egzotyczną Wisłę oraz Marka Kamińskiego, podróżnika, polarnika, zdobywcę obu biegunów Ziemi, który z ciekawością dziecka zachwyca się, kontempluje, analizuje i „dotyka” królowej polskich rzek.
W filmie przenikają się dwie wyprawy od źródła do ujścia Wisły: letnia (odbyła się we wrześniu 2009 roku i trwała miesiąc) oraz zimowa (odbyła się w marcu 2010 przez dwa tygodnie). W trakcie pierwszej ekspedycji narodził się projekt Szlak Wisły – wieloletni program na rzecz Wisły, w skład którego wchodzą m.in.: film „Ekspedycja Wisła”, konferencja Wisła XXI wieku, portal Szlak Wisły, przewodniki, Kampania Woda +”.
[kolejne dni emisji filmu: niedziela 1.05 godz.14.55; piątek 6.05 godz. 20.50]
ta piana tam zawsze była, pamiętam ją jeszcze z lat 60-tych gdy dojeżdżałem do Zabrza codziennie tramwajem do szkoły, w Biskupicach pralni nie było i wątpie by teraz była więc to odpada
z tego co zauważyłem, zawsze jak tam przejeżdżam to zawsze w tym miejscu wytwarza się piana, cały czas od kilku lat
czy ktoś jest w stanie określić przybliżony czas pojawiania się piany? czy występuje ona tylko rano, czy może również w innych godzinach?
ta piana jest na całej długosci rzeki nie tylko tam nawet w rejonach pomiedzy bosiwerkiem a ruda niekiedy sie tak pieni ze piana wyskakuje do góry w powietrze