Rzeka

Bytomka - rzeka w południowej Polsce w województwie śląskim. Swoje źródła bierze na terenie miasta Bytom. Przepływa kolejno przez Bytom, Rudę Śląską, Zabrze oraz Gliwice, gdzie wpływa do Kłodnicy będąc jej prawym dopływem. Należy do dorzecza Odry.

20.09.11

Jak to robią inni… Siemianowice Śląskie

O tym, że brzeg niewielkiej rzeki może być atrakcyjnym miejscem rekreacyjnym udowadniają mieszkańcy dzielnicy Bańgów w Siemianowicach Śląskich. Grupa entuzjastów stworzyła tu niezwykle przyjemny zakątek dla szukających wytchnienia od miejskiego zgiełku.

W Bańgowie nieopodal bloków mieszkalnych w niewielkiej dolinie płynie ciek zwany Rowem Michałkowickim. Ma około 3 km długości i wpada do Brynicy. Na wysokości ul. Marii Skłodowskiej-Curie, na odcinku kilkuset metrów, na jednym z brzegów rzeczki okoliczni mieszkańcy w porozumieniu z właścicielem gruntu wydzielili parcele i przydzielili każdej z nich gospodarza.

Zasady są następujące:

1) gospodarz dba o swój teren

2) brak wysokiego ogrodzenia

3) wolny wstęp dla każdego

4) zachowanie porządku.

Proste reguły i jak dotąd w tym miejscu to działa.

Powstałe nadrzeczne ogrody robią wrażenie mimo swojej niewielkiej skali. Spacerując wijącą się wśród formacji roślinnych i skalnych ścieżką zauważamy, że woda doskonale dopełnia dzieło. Rów Michałkowicki niesie wody nieznanego nam pochodzenia, jednak nie ma tu przynajmniej tak charakterystycznego dla Bytomki uciążliwego zapachu. Walka z nim to m.in. konsekwentna kontrola nielegalnych zrzutów do rzeki. Czy wtedy życie wróci również nad Bytomkę?

Komentarze

 • ~ Adamina

  Ślicznie tam jest

 • ~ Ania

  A jaki jest jej nurt!!!!!!!!????

 • ~ adolf

  cos u was cicho ???

 • ~ adolf

  chyba organizacja siadla

 • ~ adolf

  szkoda a taka byla ladna :)

 • ~ Luk

  Co z tego, że ładnie, jak wali z tej rzeki tak, że ostatni posiłek chce ujrzeć światło dzienne?

 • ~ greg

  super !

Dodaj komentarz