Rzeka

Bytomka - rzeka w południowej Polsce w województwie śląskim. Swoje źródła bierze na terenie miasta Bytom. Przepływa kolejno przez Bytom, Rudę Śląską, Zabrze oraz Gliwice, gdzie wpływa do Kłodnicy będąc jej prawym dopływem. Należy do dorzecza Odry.

18.09.11

Brudna woda z oczyszczalni Orzegów

Nie zawsze nasze zmodernizowane oczyszczalnie oddają do rzeki wody o spodziewanej czystości. Dziś po raz kolejny oczyszczalnia Orzegów (Ruda Śląska) dała temu przykład.

Znajdująca się w pobliżu ul. Bytomskiej (Ruda Śl.) i Orzegowskiej (Bytom) oczyszczalnia przeważnie rozcieńcza mętną w tym miejscu Bytomkę zrzucając dość klarowną wodę. Niestety na zdjęciach wykonanych dziś około godz. 16. widać, że czasem jest odwrotnie.

W podobnej sprawie interweniowaliśmy w kwietniu br. w Urzędzie Miejskim w Rudzie Śląskiej. W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo wyjaśniające. Zanieczyszczenie wody było związane ze “spęcznieniem osadu czynnego i brakiem sedymentacji w osadnikach wtórnych spowodowane zwiększonym ładunkiem nieoczyszczonych ścieków Zakładu Mięsnego XY…”. Mamy nadzieję, że tym razem przyczyna nie jest tak poważna.

Komentarze

  • ~ Edmundo

    Dziwi mnie ten wpis z bardzo prozaicznej przyczyny, od kiedy określa się zanieczyszczenie cieczy na podstawie wizualnej kontroli w/w. Może autor powyższego zauważył by że na zdj.nr.1 widać spiętrzenie które jest winkiem złego stanu linii brzegowej, a przez to wymulania piasku zlokalizowanego w tym miejscu, co w efekcie stwarza wrażenie zanieczyszczenia wypływającej cieczy.

  • ~ udus

    Niech Edmundo czesciej odwiedza to miejsce to zmieni zdanie.Na pierwszym zdjeciu widac ze od strony Bytomia plynie czysciejsza woda jak z oczyszczalni Orzegow.To nie pierwszy raz i chyba nie ostatni ze oczyszczalnia ta jest na celowniku sympatykow Bytomki.

Dodaj komentarz