Rzeka

Bytomka - rzeka w południowej Polsce w województwie śląskim. Swoje źródła bierze na terenie miasta Bytom. Przepływa kolejno przez Bytom, Rudę Śląską, Zabrze oraz Gliwice, gdzie wpływa do Kłodnicy będąc jej prawym dopływem. Należy do dorzecza Odry.

19.06.11

Dolina Janasa

Dopływy Bytomki często okraszone są malowniczymi krajobrazami. Tym razem przedstawiamy lewobrzeżny dopływ Bytomki w Rudzie Śląskiej zwany Potokiem Rudzkim. Przepływa przez Dolinę Janasa w dzielnicy Ruda.

Potok Rudzki I (nazwa wg książki L. Kłos, E. Wieczorek: “Z biegiem Bytomki”) przepływa przez najstarszą część dzielnicy Ruda, na zapleczu familoków, tworząc bardzo kameralną dolinkę. Miejsce to jest poddawane ciągłym pracom rewitalizacyjnym i niewątpliwie ma spore walory jeśli chodzi o wypoczynek w okolicy miejsca zamieszkania.
Szczególnym punktem w dolinie potoku jest tak zwana grota. W latach 30-tych ubieglego wieku zbudowała ją miejscowa ludność ku czci Matki Boskiej z Lourdes. W miejscu groty stał niegdyś piec hutniczy huty Bertha, a budulec – szlaka, pochodziła z hałdy pozostałej
właśnie po tym zakładzie. Sama grota wraz z potokiem tworzą cichy zaułek o niepowtarzalnym charakterze.
Potok następnie przepływa pod nasypem jednego z najstarszych szlaków kolei wąskotorowej na Śląsku (linia Tarnowskie Góry – Zabrze), a następnie po 400 metrach na wysokości ulicy Na Łąkach wpada do Bytomki.
Choć przebieg potoku nie jest szczególnie zróżnicowany to opisywane miejsce jest godne polecenia wszystkim szukającym ciszy i spokoju.

(Podziękowania dla Mateusza za przygotowanie materiałów.)


Komentarze

  • ~ udus

    BARDZO CIEKAWY MATERIAL GRATULACE.PRZY OKAZJI PRAGNE WSPOMNIEC O DOPLYWIE BYTOMKI ROKITNICZKA I MOZE KTOS SPENETROWALBY TEN NAJWIEKSZY DOPLYW BYTOMKI KTORY CZASAMI PRZEDSTAWIANY JEST JAKO DOPLYW KLODNICY A JEST DOPLYWEM BYTOMKI I WPADA DO NIEJ NA WYSOKOSCI GRANICY ZABRZA I GLIWIC

Dodaj komentarz