Rzeka

Bytomka - rzeka w południowej Polsce w województwie śląskim. Swoje źródła bierze na terenie miasta Bytom. Przepływa kolejno przez Bytom, Rudę Śląską, Zabrze oraz Gliwice, gdzie wpływa do Kłodnicy będąc jej prawym dopływem. Należy do dorzecza Odry.

21.10.10

Most zsypowy w Rudzie Śląskiej

Mosty zsypowe wraz z likwidacją kopalń na Śląsku w latach 90-tych XX wieku znikały jeden za drugim. Podobny los spotkał jeden z nich w pobliżu rzeki Bytomki. Prezentujemy zdjęcia nieistniejącego już mostu przy Szybie Piaskowym 2 KWK Wawel w Rudzie Śląskiej w rejonie ul. Potokowej.

Mosty zsypowe lokalizowane przy szybach piaskowych pozwalały na szybki zrzut piasku z wagonów. Piasek ten wraz z wodą transportowano później specjalnym szybem do podziemnych wyrobisk górniczych w celu wypełnienia powstałej pustki poeksploatacyjnej. Dzięki takiej operacji możliwe było ograniczenie osiadania terenu wskutek wydobycia węgla.

Na relikty tego obiektu natrafiliśmy w czasie eksploracji rudzkiego odcinka Bytomki w 2009 r. Były to przyczółki mostowe i jeden z nich jest widoczny na zdjęciu. Zobacz Korytem rzeki – fotorelacja (część 6).

Poniższe fotografie prezentujemy dzięki Pawłowi. Zdjęcia wykonano w 1998 r. Materiał pochodzi z forum www.gkw24.pl.

Likwidacja mostu zsypowego w Rudzie Śląskiej.

Likwidacja mostu zsypowego w Rudzie Śląskiej.

Most zsypowy w Rudzie Śląskiej w 1920 r.

źródło: http://forum.gkw24.pl/viewtopic.php?f=5&t=309&start=1000

Dodaj komentarz