Rzeka

Bytomka - rzeka w południowej Polsce w województwie śląskim. Swoje źródła bierze na terenie miasta Bytom. Przepływa kolejno przez Bytom, Rudę Śląską, Zabrze oraz Gliwice, gdzie wpływa do Kłodnicy będąc jej prawym dopływem. Należy do dorzecza Odry.

24.06.08

Skąd wypływa Bytomka?

To klasyczne pytanie nurtujące każdego badacza. Dla mieszkańców Bytomia o tyle istotne, że miejsce to znajduje się gdzieś w naszym mieście.

Jak się okazuje, odpowiedź nie jest prosta. Po pierwsze, rzeka zmieniała swój bieg wielokrotnie w swojej historii wraz z rozwijającym się miastem. Po drugie, różne źródła informacji podają inne wersje odnośnie początku rzeki. Po trzecie, Bytomka nie posiada już chyba naturalnych źródeł, bowiem większość wód wprowadzanych do niej pochodzi z działalności człowieka.Jak dowiadujemy się z www.bytom.pl historyczne źródło biło kiedyś w okolicy wzgórza na Rozbarku, na którym stoi obecnie kościół św. Jacka.
Wg niektórych współczesnych planów Bytomia można doszukać się źródeł rzeki w okolicy Osiedla Arki Bożka. Ta wersja jest mocno wątpliwa, gdyż nawet przedwojenne niemieckie mapy wskazują inny przebieg górnej Bytomki. Powszechnie za początek rzeki uznaje się rejon między dzielnicami Karb i Miechowice. Idąc w górę rzeki, w okolicy wiaduktu przy ul. Wrocławskiej, dochodzi się do wylotu kolektora wód deszczowych. Do tego miejsca Bytomka jest administrowana przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą w Gliwicach www.mos.gov.pl. Prawdopodobnie nie jest to zupełny początek rzeki. Po drugiej stronie ul. Wrocławskiej, idąc wzdłuż dawnej ul. Celnej napotykamy naturalne źródło wybijające u podnóża nasypu kolejowego. Czy to może być pierwszy odcinek Bytomki?

Komentarze

  • ~ Kasiula

    No wiecie co? niewiedza nawet takich waznych rzeczy?ja milam to na zadanie domowe z przyrody???/ no i co jak dostane 1 to na semestr jednoczesnie mi zejdzie z 3 na 2!!!!!!!!!!a trzeba bylo opisac szczegolowo pobliska rzeke> podac nazwe, skad wyplywa, gdzie uchodzi, kiedy powstala i dzieku czemu lub komu itp.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! masakra!!!!!!!

  • ~ zVID

    Nie…. ?r

Dodaj komentarz